Strona główna/Aktualności/Spotkanie z górnikami

Spotkanie z górnikami

4 Grudnia 2023

Dnia 4 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu trzech górników z okazji przypadającego Dnia Górnika - Pana Mieczysława, Pana Damiana i Pana Janusza. Górnicy przybyli do nas w odświętnym stroju, dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się czapce górniczej i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Panowie opowiedzieli, jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto według określonej hierarchii je nosi. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel, kto jest patronem górników oraz ile guzików ma galowy mundur. Na koniec spotkania przedszkolaki wręczyły gościom świąteczne upominki, a w zamian otrzymały słodki poczęstunek.